Transparent White Star

Playlist

24 Ocak 2016 Pazar

Yorum : Kiralık KonakBaşlık: Kiralık Konak
Yazar: Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Sayfa: 232
Yayınevi: İletişim Yayınları


Bu kitabı okuyup bitireli uzuuuunca zaman oldu ve ben maalesef -yine- çok geç yorum yazıyorum. Doğrusu bu durumu hiç sevmiyorum çünkü eğer kitabı bitirip sıcağı sıcağına yorum yazmazsam başkalarını bilmem ama ben kitabı okurken ki duygularımı kaybediyorum ve yorumda da kitabın hak ettiği değeri gösteremiyorum. Yine böyle bir durum içerisindeyim. Aklımda kalanlarla bahsedeyim o zaman.


Kitabımız 1. dünya savaşı zamanlarının İstanbulunu anlatıyor. Aklı fikri Batı olan benliğini kaybetmeye başlamış genç kuşak, arada kalmış nereye gideceğini bilemeyen orta kuşak ve bütün bunların içinde değerlerine sahip çikmaya çalışan bunun için savaşan yaşlı kuşak... 3 kuşağın çatışması harika bir dille bize aktarılıyor. Bu üç kuşağın dünya görüşü, yaşayışı hatta oturuş kalkışına kadar herşeyinin - maalesef -kısacık zamanda nasıl değiştiğini görüyoruz. Doğrusu kitabı okurken benim içim acıdı. Naim Efendinin nefes dahi alamadığı bir toplum haline gelmemizi yüzüme çarptı kitap. Bir kez daha farkına vardım ne hale geldiğimizin.


Kitabın dili biraz ağır yani eski Türkçe kelimeler ağırlıkta ama anlaşılmıcak gibi de değil. Ben kitabı bir çırpıda okudum ve bayıldım. Yakup Kadri'nin ilk okuduğum kitabıydı ve niye bu kadar geç keşfettim bu yazarı bile dedim hatta. O yüzden size de tavsiyemdir.                                                               Bibliomaniacs Puanı : 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme