Transparent White Star

Playlist

19 Kasım 2014 Çarşamba

Yorum: Insurgent/Kuralsız
Başlık: Insurgent (Divegent'ın devamı)
Yazar: Veronica Roth
Sayfa Sayısı: 525
Yayınevi: Harper Collins

Cidden kafam şu anda çok karışık ve bu haldeyken bu kitaba yorum yazıyor olmam ne kadar akıl karı bir iş gerçekten bilemiyorum ama bu yazıyı şimdi yazmak zorundaymışım gibi hissediyorum, o halde kolay gelsin bana.

Öncelikle Insurgent nedir ondan bahsedeyim kısaca zira bilmeyenler de çıkabilir, sen neden bahsediyorsun böyle demesinler. Insurgent(Türkçe'ye Kuralsız diye çevrildi yanlış hatırlamıyorsam) Veronica Roth adlı yazarın çıkış romanı olan Divergent yani Uyumsuz kitabının daha doğrusu üçlemesinin ikinci kitabı. Kitap distopik bir kitap, eh bir de Young Adult türünde olunca eğer bu türde bir kitap okumuşsanız içeriğini az çok tercih edersiniz zira yazarlar bu alanda pek de çizginin dışına çıkmıyorlar. 1984'ün önünde saygı ile eğiliyorum tabi, onu kesinlikle bu alanın dışında tutuyorum gerçi Young Adult diyerek onu listenin dışına atmıştım zaten ama yine de yanlış anlamalara mahal vermek istemem tabi. Insurgent'ın konusundan bahsetmeyeceğim, ilk romanı okumadıysanız konusundan bahsetmek birazcık ilk kitabı öldürmek gibi olacaktır çünkü.

Kafamın neden karışık olduğundan bahsedeyim o halde. Kafam karışık çünkü Insurgent'ı Veronica Roth ne düşünerek yazmış kesinlikle anlamadım. Sanki yazarın aklında bir plan varmış önceden ama kafasına saksı düşmüş ve o planı tamamen silmiş atmış gibi hissettim Insurgent okurken. Ha, böyle diyorum diye kitaptan nefret mi ettim ? Çoğu kişinin aksine hayır, çoğu kişi derken kitabı sevmeyen kesimden bahsediyorum zira bu kitabı deli gibi seven ve deli gibi nefret eden iki grup olduğunu düşünüyorum bir de benim gibi arafta kalan azınlık bir kitle. (Ve evet önceki gün girdiğim İnkılap Tarihi sınavının etkisinden hala çıkamamışım, azınlık vs.) Kitabı sevmedim çünkü ilk kitap ile bir çok noktası farklıydı özellikle baş karakterler olan Tris ve pek tabi Tobias namı diğer Four'un hal, hareketleri ile düşünceleri ilk kitaptaki halleri ile pek uyuşmuyordu. Sanırsınız bizim Tobias ile Tris'i almışlar ve yerine başka Tobias ile Tris koymuşlar. Garip... Çünkü sebebi yok bence, ne olmuş olabilir ki iki karakter böylesine değişmiş olsun. Tamam romanlarda kişilerin ruhsal olarak değişimini/gelişimini görüyoruz, görmezsek yanlış olur bir yerde ama el insaf bu kadarı da fazla. Ergenliklerine bağlamak istiyorum -ki orası da ayrı bir konu 18 ve 16 yaşında iki genci yazmış yazar ama ben en başından beri onları en az 22 yaşında olarak gördüm ya neyse - ama o da olmuyor. Bir de süregelen olayların garipliği, mantık dışılığı vardı ki sormayın gitsin. Spoiler vermek gibi olmasın ama özellikle Tobias ve ailesinin garip sırları... Bunlar olmalı mıydı gerçekten bilemiyorum, zorlama gibiydi biraz sevmedim. Yine kitabın sonunda her şeye rağmen çok şaşırdım, çünkü her şey çok tahmin edilesi ileriyordu ama sakın yanlış anlamayın çünkü bu şaşkınlığımın sebebi 'Aman Allah'ım ne kadar da ilginç bir durum, wowww yazar bunu nasıl da akıl etmiş' den ziyade 'Sen de mi Brütüs, biz bu sahneyi daha önce görmüştük hani bir The Giver vardı hani, bize yeni şeylerle gel...' şaşkınlığı idi. Ama şimdi sıkı durun zira tüm bu garipliklerine rağmen ben kitabı okurken eğlendim. Neden oldu böyle hala anlamış değilim, kendime akıl sır erdiremiyorum. Acaba bu durumun beni kendimden bezdiren sınav haftam ile ilgisi var mıdır diye düşünmüyor değilim çünkü şu sıralar ben ben değilim, pek bir garip davranıyorum. Sebep neyse ne ama ben bu kitabı sevdim kardeşim, o kadar! Biliyorum o kadar söylenmişken kitabı sevmiş olamm garip geliyor sizlere ama ben de garibim zaten ne yapalım.

Bir de kafamın karışık olmasının bir diğer sebebi ise tamam belki distopya romanlar söz konusu oldu mu akan sular duruyor benim ama ben ki 1984'ü okuyup hayran kalmış, aylar geçmesine rağmen etkisinden çıkamamış her fırsatta o kitabı öve öve bitiremeyen biri olarak distopya türünde yazılmış olan bu Divergent serisini neden bu kadar seviyorum anlayamıyorum. Düşünüyorum ve mantıklı bir açıklama getiremiyorum, hele de The Giver'dan sonra ki henüz sadece filmini izlemiş bulunmaktayım, Divergent hele hele Insurgent'ı sevmemem lazım bence. Neyse ben bir süre daha kabuğuma çekileyim ve bu sorunun cevabını arayayım siz de bu sırada Divergent serisini ister okuyun ister okumayın çünkü okuyun derim ve siz de gelir 'bu saçma kitap yüzünden ne kadar zamanım gitti biliyor musun sen?!' derseniz bunun altından kalkamam. 

İşte böyle kitap severler, eğer siz de benim yaşadığım bu durumu yaşamış ve sebebini bulmuşsanız sizi seve seve dinlerim :) Bir sonraki yorumumda kesinlikle kendimden emin bir şekilde burada olacağıma emin olabilirsiniz. 

Bibliomaniacs Puan:Uygun Fiyat Listesi:

Ne yazık ki böyle bir liste ekleyemiyorum, ben seti idefix.com'dan aldım ama şu anda satışta görünmüyor set çok üzgünüm. 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme